Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Urząd Gminy Gościeradów uruchomił „System Publicznego Bezprzewodowego Dostępu do Internetu na terenie Gminy Gościeradów.” Powyższe przedsięwzięcie jest elementem szerszego projektu pod nazwą „Kompleksowa informatyzacja Gmin Powiatu Kraśnickiego” o którym pisaliśmy już w poprzednich wydaniach Wieści. Koszt wybudowania tego systemu w naszej gminie wyniósł 135.300 zł i został w 85% sfinansowany ze środków unijnych.
Jaki był cel?
Głównym celem tego przedsięwzięcia było wyrównanie dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania sieci Internet przez mieszkańców naszej gminy. Gmina Gościeradów jest położona w na obszarze, gdzie infrastruktura teleinformatyczna jest bardzo słabo zaawansowana technologicznie, przez co tylko niewielka liczba mieszkańców ma dostęp do szerokopasmowego łącza internetowego. Lokalnie działa dwóch operatorów, którzy zapewniają dostęp do Internetu siecią radiową mieszkańcom Księżomierzy, Aleksandrowa, Szczecyna oraz Mniszka. Dlatego koniecznym było zapewnienie dostępu do sieci Internet mieszkańcom Gminy zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.
Jaki jest zasięg sieci?
W wyniku realizacji projektu wybudowana została infrastruktura umożliwiająca dostęp do Internetu w miejscowościach Gościeradów, Wólka Gościeradowska, Liśnik Duży, Liśnik Duży Kolonia oraz Salomin. We wszystkich tych miejscowościach był ograniczony dostęp do sieci Internet (łącza telekomunikacyjne zostały już wysycone), a w Salominie mieszkańcy nie mieli go wcale.
Nadajniki, które mają służyć jako publiczne punkty dostępu do Internetu w postaci HOT-SPOT zainstalowane zostały na:
- budynku Urzędu Gminy Gościeradów
- budynku Szkoły Podstawowej w Salominie
- budynku Świetlicy w Liśniku Dużym Kolonii
- hali produkcyjnej w ERKADO Zbigniew Kozłowski
- budynku Szkoły Podstawowej w Liśniku Dużym
- wieży kratownicowej w Salominie
Na każdym z tych nadajników (wieży) zainstalowane zostały cztery anteny, które rozsyłają sygnał w czterech różnych kierunkach. Ukierunkowanie tych anten zależne było od kilku warunków: ukształtowania terenu, zadrzewienia oraz gęstości zabudowań. Anteny staraliśmy się ustawić w ten sposób, aby pokryć zasięgiem największą ilość gospodarstw domowych oraz zapewnić możliwie najlepszy zasięg w okolicy szkół podstawowych, placów zabaw oraz stadionu sportowego.
Sposób rozmieszczenia nadajników na terenie gminy umożliwia w późniejszym terminie rozbudowę systemu i włączenie do niego kolejnych miejscowości. Na dzień dzisiejszy przy wykorzystaniu środków unijnych zrobiliśmy to co było najistotniejsze oraz najbardziej kosztowne, czyli stworzona została serwerownia wraz z osprzętem oraz szkielet sieci w postaci 6 wież z nadajnikami.
Nasz system działa w technologii 5 GHz oraz 2.4 GHz, a sam Internet dostarczany jest w tej drugiej technologii. Jest to najbardziej popularny i uniwersalny standard obsługiwany przez wiele urządzeń. Zatem do korzystania z sieci Internet wystarczy nam zwykły laptop, telefon komórkowy wyposażony w WiFi lub komputer stacjonarny z anteną radiową.
System generalnie zaprojektowany jest w ten sposób, aby korzystanie z niego odbywało się za pomocą anten zewnętrznych. Takie anteny zapewniają nam najlepszy zasięg i najlepszą jakość odbieranego sygnału. W wielu przypadkach zastosowanie takich anten nie będzie konieczne, ponieważ jeśli ktoś mieszka dosyć blisko nadajnika to sygnał będzie na tyle mocny, że do podłączenia nie będzie trzeba używać anteny zewnętrznej. Wszystko zależy od położenia naszego miejsca zamieszkania w odniesieniu do wieży z nadajnikami. Jeśli jednak okaże się, że nasz komputer nie jest w zasięgu i nie widzi nadajników, wtedy niezbędne jest zamontowanie anteny zewnętrznej. Czasami wystarczy nam zwykła mała antena wystawiana za okno, czasami trzeba antenę zamontować na dachu.
Wiele osób dzwoni do Urzędu z pytaniem, czy można u nas kupić taką antenę i czy Urząd Gminy wykona instalację?
Odpowiadam: Urząd Gminy nie prowadzi sprzedaży takich anten. Nie zajmujemy się również instalacją tego typu urządzeń.
W rozmowach telefonicznych, często doradzam Państwu, aby w tym celu zwrócić się do lokalnych firm (Annopol, Kraśnik), które specjalizują się w tego typu instalacjach. Firma sprawdzi czy i jaki sprzęt jest Państwu potrzebny oraz pomoże w odpowiednim wyborze i instalacji.
Jak sprawdzić zasięg i podłączyć do sieci??
Jak już wcześniej wspomniałem, każda z wież posiada cztery anteny, które zgłaszają się nam pod różnym nazwami.
Wieża na budynku Urzędu Gminy Gościeradów:
- UG_HOTSPOT 1
- UG_HOTSPOT 2
- UG_HOTSPOT 3
- UG_HOTSPOT 4
Wieża na budynku Szkoły Podstawowej w Salominie
- SALOMIN_SZKOLA_HOTSPOT 1
- SALOMIN_SZKOLA_HOTSPOT 2
- SALOMIN_SZKOLA_HOTSPOT 3
- SALOMIN_SZKOLA_HOTSPOT 4
Wieża na budynku Świetlicy w Liśniku Dużym Kolonii
- LISNIK_SWIETLICA_HOTSPOT 1
- LISNIK_SWIETLICA_HOTSPOT 2
- LISNIK_SWIETLICA_HOTSPOT 3
- LISNIK_SWIETLICA_HOTSPOT 4
Wieża na hali produkcyjnej w ERKADO Zbigniew Kozłowski
- ERKADO_HOTSPOT 1
- ERKADO_HOTSPOT 2
- ERKADO_HOTSPOT 3
- ERKADO_HOTSPOT 4
Wieża na budynku Szkoły Podstawowej w Liśniku Dużym
- LISNIK_SZKOLA_HOTSPOT 1
- LISNIK_SZKOLA_HOTSPOT 2
- LISNIK_SZKOLA_HOTSPOT 3
- LISNIK_SZKOLA_HOTSPOT 4
Wieża kratownicowa w Salominie
- SALOMIN_HOTSPOT 1
- SALOMIN_HOTSPOT 2
- SALOMIN_HOTSPOT 3
- SALOMIN_HOTSPOT 4
Jeśli nasz komputer znajduje się w zasięgu choćby jednego z tych 24 nadajników i jest widoczna jedna z podanych wyżej nazw sieci bezprzewodowych to możemy zalogować się do sieci. Podczas logowania się do sieci należy wpisać słowo hotspot jako login.
Jakie są ograniczenia sieci?
System działa jako sieć HOTSPOT w związku z czym zgodnie z prawem nałożone są na niego pewne ograniczenia.
- ograniczona została możliwość ściągania plików z muzyką, filmami, transfer plików (P2P, FTP) oraz przeglądania stron zawierających „podejrzane treści”,
- użytkownikowi przydzielane jest pasmo o maksymalnej przepustowości: 512 kb/s (download) oraz 256 kb/s (upload).
- długość sesji użytkownika to 30 minut - po tym czasie istnieje możliwość ponownego zalogowania się do sieci.
- ruch w udostępnionej sieci HotSpot jest na bieżąco monitorowany i filtrowany
Ile kosztuje korzystanie z sieci?
Nic. Jest zupełnie darmowe. W rozmowie telefonicznej jeden z mieszkańców naszej gminy zadał pytanie, czy prawdą jest, że darmowe jest tylko pierwsze 30 minut korzystania z sieci. To oczywiście nieprawda. Korzystanie z sieci jest darmowe niezależnie od tego kto i ile chce z niej korzystać.
Urząd Gminy Gościeradów nie pobiera żadnych opłat związanych z korzystaniem przez swoich mieszkańców z System Publicznego Bezprzewodowego Dostępu do Internetu !
Użytkownik zobowiązany jest jedynie do zapoznania się z Regulaminem Korzystania z Systemu Publicznego Bezprzewodowego Dostępu do Internetu na terenie Gminy Gościeradów.